Koncert Antikvartetu v tomto neobvyklém prostředí má přispět k opravě a údržbě této významné stavební památky. Na vstupním portále kostela je sice letopočet 1666, ale stavba je nejstarší památkou v jižních Čechách. Románský, goticky přestavovaný kostel v Boleticích pochází z poloviny 12. století. První zmínka je z roku 1263, kdy král Přemysl Otakar II. věnoval tento kostel zlatokorunskému klášteru, aby zabránil rozpínající se moci české šlechty.
 
Fotka uživatele Krumlováci.
 
Když v roce 1947 připadl kostel boletickému vojenskému prostoru, devadesát procent věcí bylo rozebráno a ztraceno. Po revoluci armáda investovala do opravy. Díky tomu jsou vyměněné krovy, opravená střecha i podlahy. Před rokem se Boletice oddělily od vojenského újezdu a kostel společně se třiceti obyvateli Boletic připadl Kájovu.

O památku se tedy nyní začíná starat kájovská obec. „Ta má pokračovat v obnovování památky. Střecha už je nová. Teď budeme odstraňovat dřevomorku ve věži, pak se bude opravovat spadlá márnice a pravděpodobně prodloužíme okapy, aby nezatékalo na zdivo,“ vyjmenovává kastelán Gerhard Scherhaufer.

Nepěknou památku po sobě v boletickém kostele zanechala sovětská armáda. Na starých zdech jsou černou barvou v azbuce napsána jména hokejistů sovětské reprezentace, která v roce 1978 zvítězila na mistrovství světa. „Sovětští vojáci měli tady pod kostelem kasárna a kostel používali. Dozvěděl jsem se třeba, že tady hráli hokej. K největší devastaci došlo v letech 1970 až 1980, to byly ty nájezdy zlatokopů, kteří rozkopali tři oltáře,“ říká kastelán.

Kostel sv. Mikuláše, patřící do katastrálního území obce Kájov ožívá novým životem. Díky aktivnímu přístupu obce je možné se do něj podívat v rámci komentovaných prohlídek a také se v něm při různých příležitostech pořádají koncerty vážné hudby. 

ANTIKVARTET DUŠANA VANČURY

ANTIKVARTET DUŠANA VANČURY

Koncert vokální skupiny

12.05.2018 (So) 17:00

Kde: kostel sv. Mikuláše, Boletice
Český Krumlov
GPS: 48°49'11"N, 14°13'4.58"E

Vstupné: 120,- Kč

Hudba napříč žánry a staletími od renesance přes baroko, spirituály, irské balady až Beatles.

Zahájení hudební sezony v Boleticích.

Pořádá Obec Kájov

Rezervace vstupenek možná v Infocentru Český Krumlov nebo online ZDE.

 
http://maps.gstatic.com/mapfiles/openhand_8_8.cur), default; -ms-touch-action: pan-x pan-y; touch-action: pan-x pan-y;">
 
 
 
 
 
 

 

Tohle píše paní pořadatelka, Mgr. Lenka Augustinová, ředitelka ZŠ a MŠ Kájov:

img   Koncerty v Boleticích

Rádi bychom trochu zvýhodnili občany Kájova, a proto s předstihem zveřejňujeme seznam některých atraktivních koncertů, které se letos uskuteční v kostele sv. Mikuláše v Boleticích. Lístky budou k dostání v Infocentru Český Krumlov vždy měsíc před koncertem.

12. 5. 2018 od 17 hod. Antikvartet Dušana Vančury

15. 6. 2018 od 18 hod. Michal Prokop Trio

24. 8. 2018 od 17 hod. Spirituál kvintet

V sobotu 12. 5. 2018 zahajujeme hudebni sezonu v boletickem kostele! Od 17 hodin zde zahraje vokalni skupina ANTIKVARTET DUSANA VANCURY. Vstupne 120 Kc. Vstupenky zakoupite v ceskokrumlovskem infocentru. OUK:-) (foto: riowang.blogspot.cz)

  
              Kostel sv. Mikuláše Boletice, foto Archiv NPÚ
                   
     Kostel se nachází ve vojenském újezdu      

                                 Kostel sv. Mikuláše Boletice, foto Ladislav Pouzar

 Podle nápisů snadno odhadnete původce devastace kostela.